Czy kiedykolwiek boisz się, że Twoja komunikacja nie jest doskonała? Przed rozmową (tj. W głowie) wiesz, co chcesz powiedzieć i jak chcesz to powiedzieć. Być może zastanawiałeś się, jakie mogą być myśli lub obiekcje drugiej osoby. Być może nauczyłeś się nawet kilku nowych technik (czy to podczas treningu, czy coachingu), ale w praktyce to nie całkiem działa.

Komunikacja rzadko będzie idealna. Żadne dwie chwile nie są takie same i żadne dwie rozmowy nie będą takie same. Zamiast sprawiać nam trudność, jeśli nasza dyskusja nie przebiegła zgodnie z planem, mamy doskonałą okazję, aby uczyć się od niedoskonałości!

Stresowanie się podczas rozmowy i jej doskonalenie może tylko utrudnić. A jeśli się boisz, nie możesz być najbardziej efektywnym TYM.

Pamiętam, jak wchodziłem w recenzje z moim zespołem, martwiłem się, jak powiedzieć właściwą rzecz, zwłaszcza gdy należy to potraktować jako krytykę. Jak mam to ustawić, kiedy to powiem, czy zaakceptują, czy bariery wzrosną i nic nie osiągniemy?

Natura ludzka, a zatem komunikacja jest skomplikowana. Mamy różne preferencje, różne style pracy, różne tolerancje i różne potrzeby motywacyjne. Mamy również różne doświadczenia i wiedzę, z których korzystamy, wchodząc w dowolny rodzaj komunikacji. To, co słyszymy i co czujemy w tej rozmowie, opiera się na naszych osobistych przemyśleniach, niekoniecznie na tym, co nam powiedziano.

Zawsze uwielbiałem ten cytat: „Wiem, że wierzysz, że rozumiesz, co powiedziałem, ale nie jestem pewien, czy zdasz sobie sprawę, że to, co usłyszałeś, nie jest tym, co miałem na myśli ". - rzecznik Pentagonu Robert McCloskey

Możemy jednak pomóc w maksymalnym wykorzystaniu naszego stylu komunikacji. Odprężając się i akceptując, że każda rozmowa będzie inna, zmniejszamy presję. Następnie aktywujemy naszą wykonawczą część naszego mózgu, gdzie możemy nawiązywać połączenia i obserwować, co dzieje się podczas rozmowy.

Aby pomóc sobie (i drugiej stronie), najlepiej wykorzystaj komunikację:

  • Rozwijaj pewność siebie, aby zrozumieć, w jaki sposób twoje postawy, zachowania i przekonania wpływają na twój styl komunikacji.

  • Rozwiń swoje umiejętności przywódcze, aby zrozumieć i docenić różne typy osobowości i potrzeby motywacyjne.

  • Rozwijaj pewność siebie, aby aktywnie słuchać, popełniać błędy i zachęcać ludzi do udziału w dyskusjach.

  • Dowiedz się, w jaki sposób uprzedzenia poznawcze mogą odgrywać rolę w twoich decyzjach i dyskusjach.

  • Zauważ, gdzie jest ktoś z innego punktu widzenia i podważ swoje przemyślenia na ten temat.

Jeśli nie jesteśmy zajęci myśleniem o własnym „występie” podczas rozmowy, możemy zwrócić uwagę na ton i mimikę twarzy. Czujemy, że ktoś ustawił bariery lub nie słucha. Możemy przynieść autentyczność. I dlatego nie musimy się już martwić, że komunikacja nie będzie idealna.