Dyrektywa UE 1169/2011 wchodzi w życie z dniem 13 grudnia 2016 r. Pierwszy etap tej polityki wszedł w życie 13 grudnia 2014 r., Ale drugi wymaga informacji o wartości odżywczej, co rodzi pytanie, jak obliczyć informacje o wartościach odżywczych.

W pierwszej fazie tego przepisu wszystkie składniki na etykietach musiały zawierać informacje o alergenach na liście składników. Przed tym rozporządzeniem prawnie dozwolone było zapisywanie informacji o alergenach w oddzielnym obszarze etykiety.

Nowe przepisy przewidują jedynie, że alergeny muszą być wyróżnione na liście poszczególnych składników produktu, ale składniki muszą być również wymienione w kolejności ilościowej.

Porządek ilościowy oznacza po prostu, że najpierw należy podać największy składnik, a następnie drugi największy i tak dalej. Należy również uwzględnić procent tych składników.

Istnieje kilka sposobów wyróżnienia składników. Użytkownicy mogą używać pogrubienia, podkreślenia, koloru lub kursywy

Istnieje 14 alergenów, które muszą pojawić się na etykiecie, jeśli są zawarte w składnikach produktu. Obejmuje to pszenicę, owies lub inne zboża zawierające gluten, ale także mleko, jaja, ryby, skorupiaki i mięczaki, żeby wymienić tylko kilka.

Kolejnym aspektem prawodawstwa była harmonizacja czytelności tekstów na etykietach żywności.

W przeszłości tekst mógł być niezwykle trudny do odczytania, ponieważ producenci umieszczali jak najwięcej informacji w małej części etykiety, aby zmaksymalizować potencjał marketingowy pozostałej części etykiety.

Nowe przepisy wymagają, aby cały tekst z określoną wysokością litery „x” czcionką nie mniejszą niż 1,2 milimetra był czytelny. Dla laików oznacza to, że standardowa czcionka Arial lub Times New Roman musi mieć 6,5 punktu i rozmiar czcionki.

Drugi etap rozporządzenia, który wejdzie w życie w grudniu tego roku, przewiduje dostarczanie danych o wartości odżywczej całej pakowanej żywności, aby konsumenci mogli dokonać wyboru dotyczącego wartości odżywczej w obrębie kupowanej żywności.

Prawo stanowi, że informacje te muszą zostać przesłane do klienta na 100 gramów.

Możliwe jest również dodatkowe przesyłanie informacji na porcję, tak że na przykład kanapka reprezentuje porcję, dzięki czemu producent żywności może dostarczyć informacje na podstawie całej kanapki. Producent żywności może również podać informacje o wartości odżywczej w jednej porcji, takie jak biszkopt lub mały kawałek czekolady. W każdym przypadku producent żywności musi dostarczyć informacje w formacie na 100 g.

Jak obliczyć dane żywieniowe
Aby obliczyć wartości odżywcze paczkowanej żywności sprzedawanej do publicznej produkcji żywności, firmy muszą znać wartości odżywcze składników w swoim produkcie. Być może najlepszym sposobem wykazania, w jaki sposób obliczane są dane żywieniowe, jest przykład. kanapka z szynką i musztardą.

Kanapka z szynką i musztardą może składać się z czterech składników. Będziemy mieli chleb, szynkę, musztardę, margarynę lub masło do zrobienia kanapki. Każdy z tych składników jest przygotowywany zgodnie z przepisem. Oznacza to, że będzie określony ciężar każdego produktu, aby utworzyć standardowy produkt.

Producenci żywności muszą zacząć od podstawowych danych o wartości odżywczej poszczególnych składników. Jak wspomniano wcześniej, przepisy wymagają podania danych żywieniowych na 100 gramów. Ponieważ jest to wymagane przez wszystkich producentów, większość producentów żywności powinna być w stanie uzyskać te informacje bezpośrednio z opakowania kupowanych produktów lub rozmawiając z dostawcą.

W naszym przykładzie producent żywności może podsumować dane dotyczące składników w tabeli. Przekazywane informacje obejmują energię w kilodżulach i kilokaloriach. Muszą także zawierać tłuszcz, tłuszcz nasycony, węglowodany, cukier, białko i sól - wszystko w gramach.

Producenci żywności mogą także dostarczać tłuszcze jednonienasycone, tłuszcze wielonienasycone, poliole i skrobie (które są węglowodanami) oraz błonnik, jeśli tak wybiorą.

Kolejność składników odżywczych jest specyficzna i musi być przestrzegana, aby zachować zgodność z przepisami.

Po utworzeniu tabeli danych dla 100 gramów dla wszystkich składników, producent żywności musi zrozumieć wagę każdego produktu zastosowanego w przepisie, aby przygotować kanapkę. W tym przykładzie producent żywności musiałby znać wagę dwóch kromek chleba (powiedzmy 60 gramów), używanej przez nich szynki (np. 30 gramów), 10 gramów musztardy i 5 gramów margaryny.

Gdy to zrobisz, do każdego ze składników zastosowane zostanie proste obliczenie, aby określić, ile kalorii, ile tłuszczu, tłuszczu nasyconego itp. Znajduje się w recepturze. Obliczenia obejmują podzielenie danych żywieniowych na 100 g przez 100, a następnie pomnożenie ich przez wagę składnika w składniku.

Jeśli 100 gramów szynki to 350 kalorii podzielonych przez 100, to 3,5 kalorii na gram. 3,5 kalorii na gram x 30 gramów zastosowanych w przepisie to 105 kalorii.

Po zakończeniu producent żywności otrzyma dokładne wskazanie całkowitych danych żywieniowych dla kanapki z szynką i musztardą, po prostu dodając wartości dla każdego składnika jako sumę przepisu.

I w ten sposób obliczasz dane żywieniowe za pomocą Microsoft Excel lub Open Office Calc.

Producenci żywności w Wielkiej Brytanii stoją obecnie przed poważnym wyzwaniem, jakim jest osiągnięcie celów określonych w przepisach, i muszą rozwiązać je bardzo szybko, jeśli jeszcze tego nie zrobili.