środa, 29 październik 2014 21:55

Edukacja bez religii cz 8. Ocean niechęci

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Listopad za pasem, a tu obiecanych wywieszek informacyjnych o etyce brak. Informacji również. Dzisiaj odbyło się drugie spotkanie wychowawczyń z rodzicami, miałem więc nadzieję, że to może właśnie dzisiaj zostanie podana do wiadomości publicznej informacja o wprowadzeniu etyki. Pani Wychowawczyni z niezawodnym znudzeniem w głosie omówiła sprawy różne, ustaliliśmy to i owo, i następnie.... skierowała spotkanie ku końcowi. Cóż, trzeba było wziąć sprawę w swoje ręce. Obwieściłem zatem zebranym fakt, iż zgodnie z tym, co przekazała mi Pani Dyrektor, w naszym przedszkolu od listopada będzie wprowadzona etyka. Padło kilka pytań ze strony rodziców, min. w jakich godzinach będzie się odbywała, i czy będzie dodatkowo płatna. Takiej wiedzy niestety nie posiadałem, ale przedstawiłem nasze założenia, tj etyka dla wszystkich chętnych, oprócz, lub zamiast religii. W tym momencie obudziła się Pani Wychowawczyni i znudzonym głosem dodała:

- Tak, będzie etyka jako alternatywa dla religii.

- Nie takie było założenie – powiedziałem. Chcemy zostawić wolny wybór, ale nie na zasadzie „albo religia, albo etyka”, tylko również zagwarantować możliwość wyboru obydwu przedmiotów. No i oczywiście żadnego z nich, jeśli ktoś sobie nie życzy.

- Ale tak nie będzie – powiedziała Pani Wychowawczyni.

- Skąd Pani to wie? - spytałem.

- Bo to ja będę uczyła etyki. W czasie religii dzieci będą zabierane do innej sali, a jako, że mam wtedy okienko, to ja będę je uczyła.

„Spuśćmy zasłonę miłosierdzia i koniec tej sceny” jak powiedziałby Mark Twain, gdyby nam towarzyszył.

Trzeba będzie porozmawiać z Panią Dyrektor. Nie może przecież być tak, że zostawia się rodzicom do wyboru tylko 3 wyjścia, czyli religia, etyka, albo nic. W praktyce sprowadzi się to do dwóch, z których konformiści wybiorą oczywiście religię. Natomiast zainteresowani etyką, którzy nie chcą rezygnować z religii, nie mają szans zapoznać się z przedmiotem. W praktyce będzie to sprowadzało się do podziału: Okruch sam z Panią Wychowawczynią, reszta dzieci z katechetką. Jak dotąd Okruch jest jako jedyny wyprowadzany na czas religii do innej grupy, ale bardzo sobie to chwali, bo są tam dzieci z którymi był w grupie w ubiegłym roku. W naszym przedszkolu religia odbywa się poza podstawą programową, tak że on sam nic nie traci, po prostu idzie się pobawić do innej grupy. Nie wiem, jak zareaguje na samotną lekcję z Panią Wychowawczynią. Poza tym zrealizowanie niektórych scenariuszy lekcji etyki nie będzie zbytnio możliwe w pojedynkę. Pani Wychowawczyni brutalnie pozbawiona dwóch okienek w tygodniu, podchodzi do tematu raczej bez entuzjazmu. Pewnie w głębi duszy liczy, że po 2-3 takich lekcjach się zniechęcimy. Można się spodziewać, że ukierunkuje się na obrzydzenie Okruchowi tego typu zajęć, przez dobranie „odpowiedniej” formy, a i w treści pewnie przemyci to i owo. Słyszałem twierdzenie, że dla niektórych pedagogów etyka w ich placówce to dyshonor. Odmówić nie mogą, ale dzięki potężnemu arsenałowi wybiegów są w stanie zniechęcić każdego.

 

Czytany 1536 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2016 23:38

1 komentarz

  • Link do komentarza mg poniedziałek, 03 listopad 2014 14:14 napisane przez mg

    czarne gówno się rozlało i to dzięki komunie (śmieszne, nie???)... mój czterolatek też ma religię w przedszkolu (miałem na końcu jęzora: "tylko, żeby ksiądz nie dotykał mojego dziecka", ale się ugryzłem w porę) i widzę, że walka z betonem nie ma szans/sensu. nie dość, że i tak już usłyszeliśmy (od przedszkola), że jesteśmy roszczeniowi, to ogół rodziców to (uwaga inwektywy!!!) betonowe barany.
    owszem, zgodzę się ze stwierdzeniem, że przez takich jak ja nic się w Wolsce nie zmieni, ale mogę zacząć walczyć dopiero wtedy, gdy moje dziecko będzie mi mogło powiedzieć, co pani robi na zajęciach...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank

Kalendarz

« Luty 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Odwiedź koniecznie:

Użytkownicy

Statystyki odwiedzin

8615566
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
11140
21612
141263
8323107
510101
664116
8615566

Twoje IP: 54.92.197.82
2018-02-24 12:44:39