niedziela, 19 październik 2014 00:15

Siła symbolu, czy symbol siły?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

 

Cyklicznie pojawia się temat obecności symboli religijnych w miejscach użyteczności publicznej. W naszym kraju w 99% chodzi oczywiście o krzyż. Nierzadko pojawia się on w miejscach typu publiczna placówka oświatowa czy też urząd państwowy, zawieszony przez kogoś z kierownictwa, bądź też pracowników. Czasem taki krzyż znika, czasem pojawiają się protesty osób o innym światopoglądzie, a wtedy pada z ust obrońców krzyża słynne pytanie „skoro nie wierzysz, to co ci przeszkadzają te dwa drewienka?”. „No pewnie nie przeszkadzają” - odpowiedziały setki tysięcy osób odpuszczając temat ostatecznie z poczuciem podbudowania zakresu swojej tolerancji. Uzależnieni od „Zbawienia” wraz ze swoimi Dealerami mogli świętować oznaczenie kolejnego obiektu jako „swojego”.

Drogi Obrońco Krzyża, wyobraź sobie, że udajesz się do banku w celu pozyskania kredytu. W pięknym, przeszklonym holu pięknego budynku na samym jego środku znajduje się sporych rozmiarów Gwiazda Dawida. Przecież dla ciebie to tylko dwa trójkąty, więc oczywiście nie ma to dla ciebie żadnego znaczenia, prawda? Idziesz do salonu znanego operatora sieci komórkowej po smartfon z internetem, bo przecież Toruń oficjalnie przestał uważać internet za wytwór szatana, a tam, tuż obok logo operatora, widzisz półksiężyc i gwiazdę. Oczywiście jesteś tak tolerancyjny, że przyjmujesz to całkiem spokojnie. Postanawiasz zapisać swoje dziecko do renomowanego gimnazjum, w tym celu udajesz się do dyrektora wspomnianej placówki. Nooo... ulga... w gabinecie wisi krzyż. Ale.... zaraz, zaraz... przecież pozioma belka jest osadzona trochę niżej niż w tym, który posiadasz w domu! Nic to... przecież jesteś... tolerancyjny. Nie przeszkadzają ci symbole, w które nie wierzysz.

Propagatorzy krzyża często tłumaczą się, że skoro w ich instytucji nie ma oficjalnego zakazu umieszczania symboli religijnych, to nie łamią prawa. Może w takim przypadku należałoby wykazać się odrobiną empatii i zwyczajnego poszanowania norm współżycia społecznego? Dealerzy „Zbawienia” twierdzą, że ateiści nie mają żadnego symbolu, bo gdyby taki mieli, to również należałby mu się szacunek zbliżony do tego, którym oni darzą dwa drewienka. Ten szacunek w praktyce przerabiał już niejeden kierowca. „Ryba”, czyli symbol pierwszych chrześcijan, naklejona na samochodzie, to pełna nobilitacja, ale spróbujcie nakleić na swój samochód „Rybkę Darwina”, a będziecie mieli zapewnioną długą i zażyłą znajomość z lakiernikiem.

To z pozoru niewinne sformułowanie jest w rzeczywistości sprytnie skonstruowaną pułapką. Ludzie wpadają w nią przez źle pojętą tolerancję, a czasem przez zwykłe lenistwo lub oportunizm. Jeśli zatem tobie symbol ów kojarzy się z zaprzeczeniem wszelakich nauk głoszonych przez jego propagatorów, nie wahaj się mówić o tym wprost. Istnieją przecież budynki takie jak kościoły, w których jest miejsce tegoż symbolu. Nie bądź bierny wobec zawłaszczania publicznej przestrzeni przez fanatyków, bo pewnego dnia obudzisz się w państwie wyznaniowym zmuszony do odmawiania pacierza przed oddychaniem.

 

Czytany 3185 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2016 23:38

1 komentarz

 • Link do komentarza Martyna niedziela, 02 listopad 2014 21:20 napisane przez Martyna

  Gratuluje - w samo sedno.
  Niestety ta rzekoma tolerancja dla innych symboli okazuje się de facto zabiegiem oratorskim. Po chociażby zadeklarowaniu chęci faktycznego wyeksponowania w przestrzeni publicznej swojego symbolu religijnego (durszlak) pojawiają się dwa główne argumenty- wyrychy :

  1. Ale przecież Polska to tradycyjnie kraj katolicki! szok i oburzenie! (i jak się nie podoba...)

  2. Ale jest demokracja i większość... ( tu rozumienie demokracji jako dyktatury większości)

  Chyba nie muszę wyjaśniać, że jakakolwiek próba dialogu jest o najmniej daremna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank

Kalendarz

« Styczeń 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Odwiedź koniecznie:

Użytkownicy

Statystyki odwiedzin

7859509
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
13389
21012
139149
7570180
418160
655506
7859509

Twoje IP: 54.234.45.10
2018-01-20 14:03:57