sobota, 04 październik 2014 01:13

Zaklęty krąg cz 1. Babcia

Napisał 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

 

Znam pewnego człowieka. Być może nie wyróżnia się niczym szczególnym – ot żona, dwóch synów, dom, praca. Może i w coś tam sobie wierzy, generalnie jednak względem KK reprezentuje stanowisko „niewierzący, ale praktykujący”. Tzn. posiada wszystkie sakramenty, żona również, dzieci stosownie do wieku też, ale na tym w zasadzie się sprawa kończy, bo nie utożsamia się z kościelnymi frazesami, będąc wręcz ich zagorzałym przeciwnikiem. Dlaczego zatem pozwala, by jego dzieciom wypychano do głów zabobony które on sam wyśmiewa? Czyżby umiłowanie tradycji przodków? Fascynacja folklorem? Otóż twierdzi on, że... Babcia nie wyobraża sobie, żeby któreś z jej dzieci lub wnucząt nie chodziło do kościoła. W głowie jej się nie mieści taka ewentualność, że w jej rodzinie mógłby być „ancykrys”. Zapewne w Waszych umysłach pojawiła się właśnie projekcja starszej, doświadczonej przez życie, schorowanej, bogobojnej kobiecinki, która schodzi z tego świata z pękniętym sercem na wieść o tym, że jej kochany wnuczek opuścił niedzielną mszę, bo postanowił pograć na konsoli. Nie, to nie ta bajka. Babcia owszem, swoje lata ma, ale jest całkiem na chodzie i niejedno już przeżyła. Powiecie, że kolega z rodziną zwyczajnie nie chcą jej ranić? Spokojnie, babcia zahartowana, program zainstalowany przez Dealerów „Zbawienia” pracuje bez niebieskich ekranów. Beretka z antenką odbierającą sygnał sterowania radiowego wprost z Torunia jest na wyposażeniu standardowym. Do tego 2 poduszki powietrzne, ale niestety brak hamulców. O co zatem chodzi? Podobno, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Babcia odpala rodzince kolegi co miesiąc część emerytury. Rodzince i bez tego niczego nie brakuje, no ale parę dodatkowych peelenów na zbytki zawsze się przyda. Babcia płaci i wymaga. Chciałoby się olać przebierańców w sukienkach, no aleee... pieniążki są takie miłe. Co tam dzieci, niech pochodzą na religię, a potem i tak będą wyznawały jedynego właściwego boga – mamonę.

Znam też inną Babcię. Nie finansuje, nie chodzi do kościoła, ale uważa się za wierzącą. Typ osoby, która wybiera miłe dla siebie obyczaje i je realizuje w praktyce. Zapytana, czy wyobraża sobie, że jej wnuczka mogłaby nie pójść do komunii odpowiada oczywiście, że nie. Ogólnie daje się odczuć, iż ma blade pojęcie o znaczeniu poszczególnych sakramentów, rozmyślania nad dogmatami wiary nie praktykuje, ot takie bezmyślne realizowanie strzępków oprogramowania bez jakiejkolwiek nadziei na zmianę. Pada zatem dopełniające pytanie „dlaczego?”. Odpowiedź ścina „bo to taki piękny, majowy zwyczaj, dziewczynki w bieli...”. No tak, dla kilku sekund przyćpania mózgu Babci „Zbawieniem”, wnuczka ma się nabawić poważnych zadr w psychice.

Ludzie kultywują martwe od dawna obrzędy traktując je jako dziedzictwo kulturowe. I pomimo iż uważają większość z nich za idiotyczne gusła nie mają odwagi przełamać zaklętego kręgu. Tego nie da się określić mianem religijności. Spychanie elementów niechcianego wyznania, z którym człowiek się rzekomo utożsamia, na margines życia, potęguje uczucie brnięcia w bagnie po pas z tendencją spadkową. Szacunek to coś, co można zdobyć i bardzo szybko stracić, i nie należy się on wyłącznie osobom starszym, a szczególnie takim, którzy nie potrafią uszanować nas samych i naszych poglądów, inności. Własna droga zawsze jest usłana cierniami, ale tylko martwe ryby płyną z prądem.

 

Czytany 3035 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2016 23:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank

Kalendarz

« Styczeń 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Odwiedź koniecznie:

Użytkownicy

Statystyki odwiedzin

7859501
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
13381
21012
139141
7570180
418152
655506
7859501

Twoje IP: 54.234.45.10
2018-01-20 14:03:17