czwartek, 03 wrzesień 2015 12:12

Jak zorganizować etykę w przedszkolu.

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

Otrzymujemy sporo próśb o pomoc w kwestii możliwości zorganizowania etyki w przedszkolu. Zapytujecie nas, jaki tok działań należy podjąć, by zapewnić sobie powodzenie. Daleko nam jeszcze do ról ekspertów w tej dziedzinie, ale postanowiliśmy zamieścić trochę najważniejszych rzeczy w pigułce:
  1. Pamiętaj, że nie ma przepisu prawa, który obliguje dyrekcję przedszkola do wprowadzenia etyki, ponieważ, w założeniu, etyka jest wpisana w cały program nauczania przedszkolaka. Odrębne lekcje etyki mogą się w przedszkolu odbywać jako zajęcia nieobowiązkowe, ale musi na to wyrazić zgodę dyrekcja placówki, oraz organ nadrzędny (np. Burmistrz).
  2. Złóż pisemne oświadczenie woli o uczęszczaniu Twojego dziecka na etykę. Jeśli z jakichś powodów życzysz sobie, by Twoje dziecko uczęszczało również na religię, to trzeba w tej sprawie także złożyć pisemne oświadczenie.
  3. Przygotuj skuteczną argumentację swojego wyboru. Być może natrafisz na dyrekcję zaślepioną wiarą KK („w naszym przedszkolu jest religia”, „nie propagujemy treści antykatolickich”, „przecież religia dziecku nie zaszkodzi”), konformistyczną („nie wprowadzę, bo ksiądz proboszcz i wierzący rodzice zamienią moje życie w piekło”), lub leniwą („Państwa dziecko jako jedyne uczęszczałoby na etykę”, „dla jednego dziecka to nie ma sensu”). Argumenty przemawiające za etyką to min.:

- nauka samodzielnego myślenia o relacjach międzyludzkich i społecznych,

- przybliżanie zasady funkcjonowania dawnych i współczesnych cywilizacji,

- otwieranie umysłu na podejmowanie nowych wyzwań, co znacząco przyczynia się do sukcesów zawodowych w dorosłym życiu,

  4. Nie dopuść do sytuacji, w której etyki będzie uczyła katechetka lub „cywilna” nauczycielka religii. Ponieważ jest to dodatkowo płatna nauczycielowi godzina, często stanowi łakomy kąsek dla wcześniej wspomnianych, a dyrekcja ma problem z głowy. Na szczeblu przedszkolnym etyki może uczyć każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zatem rola ta może przypaść praktycznie dowolnej wychowawczyni w przedszkolu. To nie zawsze jest najszczęśliwsze wyjście z sytuacji, ale zatrudnienie dodatkowego dyplomowanego nauczyciela etyki jest raczej niewykonalne.
  5. Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swoich działań, zgłoś się do Rady Rodziców. Wbrew pozorom, jest to organ, który w przedszkolu naprawdę sporo może. Sygnalizuj odrębność swoich przekonań z szacunkiem odnosząc się do przekonań innych. Często religia i kwestia wiary traktowana jest w placówce z automatu, jeśli nie ma wyraźnych, przeciwstawnych stanowisk, domniemuje się powszechną jej akceptację. Obecność w Radzie Rodziców osoby reprezentującej inny, niż katolicki, światopogląd często działa stymulująco na rodziców, którzy obawiają się ujawnić swoje stanowisko względem wyznań.
  6. Domagaj się upublicznienia informacji o fakcie odbywania się etyki w przedszkolu, lub o możliwości jej utworzenia w przypadku zainteresowania ze strony rodziców. Informacje takie powinny być przekazane przez dyrekcję, panie wychowawczynie, lub przedstawiciela Rady Rodziców na spotkaniach z rodzicami, oraz na tablicy informacyjnej. Pamiętaj, że im wyżej w hierarchii znajduje się osoba przekazująca, tym bardziej wiadomość jest wiarygodna. Jeśli masz kontakt osobisty z rodzicami, rozmawiaj z nimi na ten temat. Nie przekonuj na siłę, przedstawiaj korzyści płynące z nauki. Za zgodą Rady Rodziców możesz zastosować ulotki informacyjne, ale ta forma przekazu jest dość ryzykowna.
  7. Wzmocnij swoją odporność. Spotkasz wielu ludzi, którzy są odurzeni „Zbawieniem”, dla których będziesz heretykiem, niszczycielem ich małego, ciasnego świata. Tacy ludzie na rzeczy, których nie rozumieją, reagują albo strachem, albo śmiechem. Konformistów poznasz po udawanym zainteresowaniu: „coo? To jest etyka w naszym przedszkolu? Ojejej, to będę musiał się  tym zainteresować”. Takich ludzi niestety jest najwięcej. Spotkasz również fanatycznych obrońców wiary, którzy uznają, że prześladujesz ich na tle religijnym.
  8. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Wyjaśniaj różnice w przekonaniach i światopoglądzie. Stymuluj do samodzielnego wyciągania wniosków. Nie używaj go jako tępego narzędzia w swojej walce, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
  9. Jeśli w swoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto zapoczątkował działania mające na celu zorganizowanie etyki, przyłącz się do niego. Twoje wsparcie jest bardzo ważne, nawet, jeśli brak ci odwagi do działania, ale szczerze wyrazisz przynajmniej słowne poparcie.
  10. Działaj. Niech ci się chce. Bo jeśli nie ty, to kto? Bo jeśli nie teraz, to kiedy? Stawka jest bardzo wysoka, a drugiej szansy możesz już nie mieć. Powodzenia!

 

Czytany 3677 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2016 23:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Visitor counter, Heat Map, Conversion tracking, Search Rank

Kalendarz

« Marzec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Odwiedź koniecznie:

Użytkownicy

Statystyki odwiedzin

9184762
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
1204
31793
100116
8926536
474741
604556
9184762

Twoje IP: 54.198.169.202
2018-03-22 01:16:05