Powstawanie kamienia nerkowego jest jednym z najczęstszych problemów większości ludzi. Głównymi przyczynami powstawania kamieni w drogach moczowych są niezdrowe nawyki żywieniowe i niewystarczające zużycie wody.

Nagromadzenie się rozpuszczonych minerałów w wewnętrznej wyściółce nerek prowadzi do powstawania kamieni, które mogą rosnąć od małych do wielkości dużej piłki golfowej o krystalicznej strukturze.

Jak już wspomniano, nieodpowiednie spożycie wody w organizmie prowadzi do powstawania kamieni w nerce, ponieważ niewystarczające zaopatrzenie w wodę nie rozcieńcza kwasu moczowego, co powoduje, że mocz jest bardziej kwaśny i stopniowo tworzy kamienie. Najczęstszymi objawami tego zaburzenia są krwawienie i pieczenie podczas oddawania moczu, wymioty, tworzenie się ropy w moczu w połączeniu z gorączką i drżeniem.

Lekarze i badacze zasugerowali utrzymanie zdrowego stylu życia opartego na pożywnym planie odżywiania, a zwłaszcza regularne spożywanie co najmniej 8-10 szklanek wody lub zdrowych soków w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych. Jeśli jesteś odpowiednio nawodniony, twój system może rozcieńczyć chemikalia odpowiedzialne za tworzenie się kamieni.

Oprócz wody, włączenie trzech głównych nawyków żywieniowych do diety może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu kamicy nerkowej. oraz:

1. Wzrost spożycia owoców cytrusowych: Najlepszymi źródłami naturalnie występującego kwasu cytrynowego są cytryna, pomarańcze i grejpfrut. Kwas cytrynowy zapewnia ochronę przed tworzeniem się kamieni w nerce. Pomaga rozbić potencjalne kamienne bloki na mniejsze części, które są wydalane przez oddawanie moczu.

2. Wapń (witamina D) zawiera: Zmniejsz poziom szczawianu, dodając więcej wapnia do diety. Zawsze wskazane jest, aby pracownicy służby zdrowia wydobywali wapń ze źródeł naturalnych, a nie z suplementów. Mleko, ser i jogurt są głównymi źródłami wapnia. Oprócz nich ciemnozielone warzywa, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe są również bogatym źródłem wapnia. Ważne jest również zwiększenie spożycia witaminy D, ponieważ pomaga ona wchłonąć więcej wapnia. Im niższy poziom wapnia w diecie, tym wyższy poziom szczawianu, który jest głównie odpowiedzialny za tworzenie się kamieni.

3. Wodne owoce i warzywa: Chociaż zaleca się picie wystarczającej ilości wody i zdrowych płynów, aby zapobiec tworzeniu się kamieni, lekarze zalecają spożywanie wodnistych owoców i warzyw, aby pozbyć się kamieni. Włączenie wodnistych owoców i warzyw, takich jak arbuz, maliny, pomarańcze, ogórki i ananasy, pomaga utrzymać dobre nawodnienie organizmu, zmniejszając możliwość tworzenia się kamieni w nerkach i drogach moczowych.

Nagromadzenie kamieni zależy od wielu czynników, w tym przypadków dziedzicznych i medycznych, które udowodniły, że dana osoba może cierpieć na kamienie nerkowe kilka razy w ciągu swojego życia, a mężczyźni najbardziej cierpią z powodu przewlekłego tworzenia się kamieni. Unikanie przyczyn odpowiedzialnych za tę komplikację jest procesem trudnym, wymagającym pewnej cierpliwości i determinacji. Nie należy ignorować podstawowych objawów tworzenia się kamienia, zanim nastąpi śmiertelny skok.